Spanien tur-retur

Af: Anders Schou-Hedegaard

Coronas 2. bølge lukkede igen svømmehallen Spanien. Siden maj er hverdagen gradvist vendt tilbage.

Størstedelen af badeassistenterne blev desværre atter hjemsendt, da Coronas 2. bølge lukkede de århusianske svømmehaller. Enkelte blev dog tilbage og sikrede, at eliteidrætsfolk kunne passe deres træning. Det fortæller Kristian Mohr, der er tillidsrepræsentant for Århus kommunale svømmehaller, der har almindelig offentlig adgang.

– Interesserede havde dog mulighed for frivilligt at blive udlånt til børn- og ungeområdet, ligesom der på et tidspunkt også var mulighed for at arbejde som Corona-vagt på testcentre, siger tillidsrepræsentanten, der selv arbejder i Badeanstalten Spanien og var hjemsendt.

Da Coronas 2. bølge udløste endnu en stor nedlukning, vidste han med det samme, at svømmehallerne ville blive ramt igen.

– Det føltes selvfølgelig mærkeligt, at vi skulle være helt lukkede, men jeg vidste med det samme, at det ville ske, grundet de politiske udmeldinger, siger Kristian Mohr. Han tilføjer, at det jo var anden gang, at Danmark lukkede ned, og at han og kollegaerne derfor kunne forudse, at svømmehallerne ville blive omfattet, men at man nu havde lidt mere erfaring i at håndtere den særlige situation.

Usikkerhed

Da genåbningen begyndte i maj, oplevede Kristian Mohr, at det var uklart, om svømmehallerne skulle genåbne den sjette eller den enogtyvende maj.

– Der kunne vi godt have brugt en mere præcis politisk melding, for formuleringerne var i første omgang lidt vage og det skabte usikkerhed, husker han.

Selvom svømmehallerne åbnede i maj, er Kristian Mohr og hans kollegaers hverdag kun gradvist blevet mere normal.

– I begyndelsen havde vi for eksempel ikke saunaerne åbne, for det var for omfattende, hvis vi skulle styre, at der ikke var for mange brugere, og at de sad for tæt.

Kristian Mohr, TR, Århus Kommune

Løsningen blev at brugerne selv holder øje med, at saunabesøgene foregår Corona-ansvarligt.

– Man er nødt til at have noget tillid til folk, og vi har også været enige med ledelsen i, at vi skal vejlede og ikke være Corona-politi, fastslår Kristian Mohr.

På samme måde har svømmehallerne i Århus opfordret brugerne til selv at spritte skabene af ved brug.

– Andre steder i landet, har jeg hørt, at personalet har skullet stå for afspritning overalt. Så bliver de jo udsat for ethanol nærmest konstant, og det er ikke godt for arbejdsmiljøet, siger han.

- Man er nødt til at have noget tillid til folk, og vi har også været enige med ledelsen i, at vi skal vejlede og ikke være Corona-politi, fastslår Kristian Mohr.

Varme mundbind

Da svømmehallerne genåbnede i maj, skulle badeassistenterne forsat bære mundbind, mens de badende hverken skulle bære dem i omklædningen eller badeområderne.

– Det var virkelig varmt for livredderne og svært at forstå, når brugerne var fritaget, fortæller Kristian Mohr.

Han havde derfor et forslag på vej til ledelsen om, at personalet også skulle være fritaget i svømmehallens varme områder. Men så afskaffede en politisk genåbningsaftale mundbind de fleste steder.

Og hverdagen i Spanien og de andre svømmehaller blev også på det punkt mere normal.

Formanden har ordet
80 ambulancereddere organiseret i FOA Århus
Samsø overvejer bud på østruten

Biblioteker: Dejligt at se alle kollegaerne igen

Genåbning: Spanien tur/retur
Oversigt alle fagblade

Hvis du har en god historie, så skriv en kort meddelelse til os. Send gerne dit telefonnummer, så kan vi hurtigere kontakte dig.

Kolofon:

Ansvarshavende redaktør:
Mette Fuglsig Schjødt, formand, FOA Århus
Email: mefu@foa.dk
Telefon: 4697 3212
Mobil: 2968 4111

Opsætning og drift af fagbladet-foa-aarhus.dk
Peter Justesen
Email: peju@foa.dk
Telefon: 4697 3234
Mobil: 2622 3846

Meld en kollega ind - og få et gavekort

Forhandlingerne om overenskomsten nærmer sig. Dem, der er medlem senest 1. februar 2024, er sikret penge, hvis det ender med strejke eller lockout.

Du er godt på vej mod et gavekort på 300 kroner, når du anbefaler en kollega et medlemskab af FOA.

Sådan bliver din kollega medlem

Lad din kollega melde sig ind online eller bestil et opkald til vedkommende. I begge tilfælde skal dine kontaktinfo oplyses for at du – som anbefaler – kan få et gavekort.

Formanden har ordet: Generalforsamlingsgaranti
Ny struktur i Sundhed- og Omsorg kan give problemer
Vi stod sammen som TR-gruppe
Tillidsrepræsentanter på tværs
Se dagsorden til generalforsamling i april her
Oversigt alle fagblade