– Børnene har selv været med til at bestemme, hvad der skal ske, når vi har julehygge, fortæller Henning Jokumsen, der er legepladspædagog på Naturcenter Tranbjerg, som er en pædagogisk ledet legeplads.
Han fortæller, at børnene normalt bliver inddraget, når legepladsen har aktiviteter, så julehyggen denne dag midt i december er også planlagt sammen med børnene. Udover hygge med børnegløgg, kaffe og æbleskiver, kan børnene vise forældrene de dyr, som børnene passer, ligesom der naturligvis også er masser af julemusik. Og det er ikke kun lydfiler – Henning Jokumsen giver nogle numre på keyboard:
– Jeg er gammel suppe-steg-og-is-musikant, selvom det efterhånden er længe siden, forklarer han.
Naturcenter Tranbjerg markerer hvert år julen på en eller anden måde, men det er lidt forskelligt, hvordan julestemningen spreder sig på legepladsen.
– Det handler om, at børnene føler et ejerskab overfor det, og de har selv ønsket sig det her arrangement, understreger Henning Jokumsen.